היום בו אתם חותמים על החוזה לרכישת דירה בבניין מגורים חדש, לעתים מלווה גם בחרדות כאלו ואחרות - האם תאהבו את השכנים העתידיים? האם הקבלן יהיה אמין ומקצועי לאורך כל הדרך? האם יהיה לכם מקום לאחסן את כל החפצים ועוד כל מיני תהיות שקופצות לראש בלי שהוזמנו ממש. אבל כשמגיע יום המעבר האמיתי, חשוב לשים לב לסוגיות קריטיות באמת - זה הרגע לשאול את עצמכם אם אתם יודעים כל מה שצריך לדעת על מערכות הבטיחות שיגנו עליכם כדיירי הבניין. כדי לנסות לעשות לכם מעט סדר בנושא החשוב, הנה כמה גורמים בטיחותיים שכדאי לתת עליהם את הדעת:

1. מערכות כיבוי האש - בטיחות אש היא נושא קריטי בכל סביבה. אבל כשמדובר בבטיחות אש בבנייני דירות, יש לקחת בחשבון דברים ספציפיים כמו זמן פינוי ארוך מהבינוי, הליכי פינוי, בקרת אש ועשן ועוד. בבנייני דירות שריפות יכולות להפיץ חום, להבות ועשן במהירות ברחבי הבניין כולו, מה שישפיע על הבטיחות של כל הדיירים, ובכללם גם עליכם. לכן, יש חשיבות רבה לתקינותה של מערכת כיבוי אש חדשה בבניין, כאשר חשוב לברר עם החברה הקבלנית כיצד עליכם לפעול במקרה שתפרוץ אש ויהיה עליכם להתפנות במהירות.

2. מעלית - מעליות הן מכונות עם שפע של מנגנוני גיבוי למניעת תאונות. בנייני מגורים מחויבים לעמוד בלוח הזמנים הרגיל של תחזוקה ובדיקה שקובע החוק, ולעמוד ברשימת הדרישות השונות, כמו הצבת שלטים במעלית שאסור לעשן וכמה אנשים יכולים להשתמש במעלית בו זמנית. חברת המעליות מקפידה להדביק מדבקת שירות על המעלית עליה רשום המועד בו היא נבדקה והמועד לבדיקה המחודשת. כדי להבטיח שהמעלית בבניין המגורים החדש שלכם כשירה לחלוטין, מומלץ לבדוק עם הקבלן או שירות למעליות ולוודא שהכול תקין, לפני שאתם עוברים להתגורר בדירה החדשה. זו גם הזדמנות להוסיף את הטלפון של השירות למעליות לאנשי הקשר שלכם.

3. מערכת החשמל - בדירה בבניין מגורים חדש, קרוב לוודאי שהותקן חשמל תלת פאזי. חשוב לברר מראש עם הקבלן האם בכל פעם שתפעילו את המזגן יחד עם הכיריים מסוג אינדוקציה – לא יתחולל קצר. בכלל, כדאי לבדוק את כל מערכת החשמל בדירה ובשטחיים המשותפים, כדי להבטיח שהכול מואר ופועל היטב. אחרי הכל, לא תרצו למצוא את עצמכם בלובי חשוך, מסכנים את עצמכם ומגששים את דרככם החוצה באפילה, רק כי האור לא נדלק...

4. אבטחת המבנה - בדקו שוב אם הדלתות לבניין עצמו נפתחות בקוד או במפתח שניתנו לכם. בדקו גם אם השער למגרש החניה נפתח. אם נתקלתם בבעיית כניסה למבנה, לחניה או למחסן שהוקצה לכם בבניין – פנו לקבלן, כדי להבטיח שכשתגיעו עם כל המטלטלין לא תמצאו את עצמכם מול דלת או שער שלא נפתחים.
 
לבסוף, הבטיחות תמיד קודמת לכל – הקפידו לשאול את הקבלן שאלות שהכנתם מראש לגבי הבטיחות של הדירה והבניין שלכם. זכרו, עדיף לברר אם יש בעיות פוטנציאליות לפני שתעברו לגור בדירה החדשה.

  • מאפיינים