עסקים רבים במדינת ישראל דוגמת מרכזי קניות, תיאטרונים, מסעדות או מכוני כושר, חוו נזקים כלכליים משמעותיים כתוצאה מהריחוק החברתי שגזר עלינו נגיף הקורונה בשנה האחרונה. השאלה המרכזית כרגע היא מה יעלה בגורלו של הנדל״ן בתחומים אלו לאחר שנצליח לצאת מתקופת השפל הנוכחית ולהתגבר לגמרי על המגפה? כדי להצליח להשקיע בחוכמה ובדרך נכונה בנדל״ן בישראל, חשוב להבין את העתיד הצפוי בכול אחד מתחומי הנדל״ן בארץ החל משטחי משרדים, מגורים, חנויות ועד בתי מלון. אילו שיקולים צריך לקחת בחשבון בכול אחד מסוגי נכסי הנדל״ן הללו? ריכזנו עבורכם את הנקודות המרכזיות בנושא:

א. נדל״ן בשוק שטחי המשרדים - ההערכה היא שלא סביר שיחול שינוי מהותי בשוק הנדל״ן בעתיד הקרוב, והשפעת הקורונה דווקא תאיץ את המגמות שכבר קיימות היום בשוק. עם זאת, הקורונה מכריחה עובדים רבים לעבוד מהבית, כך שנראה שחברות וארגונים ימשיכו להתרחק משטחי המשרדים המסורתיים ויאמצו אפשרויות עבודה גמישות יותר, מה שעלול להותיר בנייני משרדים רבים ריקים.

ב. נדל״ן בשוק הנכסים למגורים - אם אתם מחפשים דירה להשקעה, חשוב לדעת שאין סימנים לירידה במחירי הדירות בישראל. למה זה חשוב? כי מטבע הדברים, בין אם מדובר בהשקעה בקרקעות או בהשקעה בדירות, הפיתוי לקנות נכס נדל״ני בזול הוא מוצדק כאשר ההערכה היא שעליית ערך הנכס תצדיק את הרכישה. בנוסף, מומחים שונים טוענים שבגלל הירידה במספר התחלות הבנייה (כ-50,000 דירות לשנה), הצרכים של השוק (כ-70,000 דירות) יהיו גבוהים מההיצע. המשמעות היא שהעיתוי הנוכחי יכול להציע אפשרות מעניינת מאוד למשקיעים בשוק זה.

ג. נדל״ן בשוק הנכסים הקמעונאיים - הצפי הוא שהמגמות הקיימות בתחום הנכסים הקמעונאיים יחוו האצה. בשנים האחרונות, העלייה הבלתי ניתנת לעצירה של המסחר האלקטרוני היא זו ששולטת בענף הקמעונאות. מצב זה בא לביטוי כרוח גבית לנכסים התעשייתיים, אבל כרוח נגדית לקמעונאות המסורתית. בתחום הקמעונאות, השורה התחתונה מלמדת שרוב הקניונים כבר לא מספקים את מה שהצרכנים של ימינו מחפשים. ולמעשה מרכזי הקניות שבכול זאת הצליחו לצוף מעל המים, הם אלה שנוטים להיות בעלי תמהיל מגוון יותר הכולל לא רק חנויות אלא גם מסעדות וספקי בידור שונים. במבט קדימה נראה די הגיוני שהנכסים הקמעונאיים ימשיכו לעבור מהפך לקראת מתן שירותים צרכניים נוספים, בנוסף לחנויות. חוץ מזה, נכסים קמעונאיים עשויים להתחיל להיראות קצת יותר תעשייתיים ולתפקד כמרכזים שמשלימים את המסחר האלקטרוני. זאת, לאור השילוב של שטח פנוי עם קרבה למרכזי אוכלוסייה גדולים.

ד. נדל״ן בתחום נכסי התיירות - ענפי המלונאות, התלויים בתיירות, הם אלה שנפגעו ממשבר הקורונה, יותר מענפים אחרים. הצפי הוא שכאשר החיים יחזרו למסלולם, תחול התאוששות מהירה של הנכסים בתחום התיירות שיצליחו לשרוד את משבר הקורונה, ויתכן ששחקנים חדשים יבואו במקומם של אלה שלא שרדו.
 
בסופו של יום, הדרך בה יזמים רבים משקיעים בתחומים דינמיים שונים דוגמת השקעה בקרקעות ובכלל בכל עולם הנדל״ן תצטרך להשתנות, אבל התפקיד של סוג הנכסים יישאר זהה. הדרך הטובה ביותר לניצול ההזדמנויות המתעוררות הללו, עשויה להיות באמצעות בחירה באסטרטגיית ליבה או באסטרטגיית ערך מוסף, אבל הגיוון והתשואה שיכול לספק לכם הנדל״ן הישיר, רק ילך ויגדל בחשיבותו, בעולם שבו הריבית נותרת נמוכה מאוד.

  • מאפיינים