בשעה טובה רכשתם דירה חדשה, כעת אחת הדילמות המרכזיות שיעלו היא איזה ריצוף הוא המתאים ביותר עבורכם לבית החדש - האם ריצוף טבעי או שמא ריצוף מלאכותי? להלן מדריך קצר בנושא.

לאורך השנים נחשב הריצוף הטבעי לחומר המועדף ביותר לעיצוב הבית, במיוחד כשהוא מאפשר שמירה על סביבה בריאה לדורות הבאים. עם זאת, לכל חומר טבעי ישנן גם מגבלות אשר עודדו את התעשייה לפתח גם חומרי ריצוף מלאכותיים. כיום, כבר לא ברור בהכרח מה עדיף - האם חומרי ריצוף טבעיים או מלאכותיים? לכל זן היתרונות הייחודים שלו, ננסה לעשות לכם מעט סדר בעניין, מתחילים:

חומרי ריצוף טבעיים – היתרונות הבולטים

ריצוף טבעי מאפשר להשתמש בחומרים ממוחזרים והוא כולל לרוב חומרים כמו עץ, אבן, קרמיקה, בטון, שעם וכו'. היתרונות המרכזיים שריצוף מסוג זה מציע מתבססים על:
1. קיימות – היתרון המשמעותי ביותר שמציע הריצוף הטבעי הוא קיימות. המשמעות היא שניתן להפיק חומרים אלה מן הטבע ברציפות ומבלי לכלות אותם. החומרים הטבעיים מתכלים בקלות, כך שהם לא מהווים סיכון לזיהומים.
2. עמידות – אמנם ריצוף טבעי מתוחזק היטב יכול להחזיק מעמד שנים רבות, אבל עדיין, רק חלק קטן מחומרי הריצוף הטבעי יכולים באמת להציע "ריצוף לכל החיים", כך לדוגמא ריצוף מסוג גרניט פורצלן המיוצר באופן מלאכותי.
3. יופי טבעי – קשה להשוות את היופי האותנטי והטבעי שמציג הריצוף הטבעי, למראה שמציג חומר הריצוף הסינטטי, המלאכותי.
4. כושר הסתגלות טבעי – לחומרי ריצוף טבעיים יש מאפיינים סתגלניים כך שהם מסוגלים לדחות חרקים או למנוע היווצרות של חשמל סטטי.
5. פליטה נמוכה של רעלים – חומרי הריצוף הטבעי כמעט ולא משחררים אדים רעילים לאוויר, כפי שעלולים לעשות חומרי ריצוף מלאכותיים. כלומר, הריצוף הטבעי ידידותי יותר לסביבה.
6. צבעים טבעיים – חומרי ריצוף טבעיים מגיעים בגווני גוונים יפיפיים המשתלבים בקלות עם סגנון העיצוב המתאים לבית החדש שלכם.
7. ללא טיפולים כימיים – חומרי הריצוף הטבעי לא מעורבים בטיפולים כימיים, הם עשויים מחומרים בני קיימא עם יכולת מיקרוביאלית חשובה.
8. ריצוף בריא – חומרי הריצוף הטבעי מציעים למשפחה סביבה בריאה יותר. היעדר פליטת חומרים מזיקים הופך אותם לאידיאליים למבני מגורים, כי הסבירות שיעוררו תגובות אלרגיות היא נמוכה ביותר.

חומרי ריצוף מלאכותיים – היתרונות הבולטים

ריצוף מלאכותי משתמש בחומרים המיוצרים באופן תעשייתי, כך שיוכלו להתאים לצרכים של הצרכנים השונים, כמו אריחים דמויי עץ או דמויי אבן. הריצוף המלאכותי מתאפיין ביתרונות הבאים:
א. עמידות – רוב חומרי הריצוף המלאכותיים מאופיינים ברמת חוזק גבוהה, אולי אף יותר מהאפשרויות הטבעיות, זאת בזכות טכנולוגיות חדישות המשמשות לעיצובם.
ב. תחזוקה קלה – משטחי הריצוף המלאכותי הם חלקים ועמידים למים וקל יותר לנקות אותם.
ג.עמידות משמעותית בפני בלאי – הליך הייצור של חומרי הריצוף המלאכותיים מציע חסינות בפני כתמים, בשל המשטח החלק שמונע ספיגת נוזלים.
ד. שינוי והחלפה – במקרה שיש צורך בתיקוני אריחים, ניתן לעשות זאת בקלות מבלי להרים את כל הבלטות בחדר.
ה. היצע מגוון לבחירה – היצרנים מספקים היום מגוון עצום של מותגי ריצוף שיכול לענות על כל סגנון עיצובי, ובוודאי תצליחו למצוא את סוג האריח המתאים במיוחד לסגנון הבית החדש.
ו. תכליתי מאוד – ברוב אריחי הריצוף המלאכותי ניתן להשתמש בכל חללי הבית, בין אם במקלחת החשופה לרטיבות ובין אם בחדר השינה.

  • מאפיינים