אחד החלומות הגדולים של מרבית האנשים בישראל, בוודאי הצעירים יותר שבינינו, הוא להחזיק ברשותם נכס או קרקע עליה הם יוכלו לבנות את בית החלומות שלהם, אך יש כאלה שחולמים להחזיק קרקע, לא בשביל לבנות עליה את "בית החלומות", אלא לצורך השקעה, כלומר להחכיר אותה לאחרים שיבנו עליה והם ייהנו מהתשואה על הקרקע.

קרקע להשקעה היא ללא ספק אחד האמצעים הטובים ביותר לעשיית כסף בימנו, אומנם הדבר לא וודאי לגמרי ותמיד ייתכן מצב שזה לא יקרה לא כמו שאנחנו מקווים ומצפים, אך כשמסתכלים על מוצרים פיננסיים אחרים או על הזדמנויות אחרות לעשות כסף, אין ספק שהרעיון של רכישת קרקע לצורך השקעה, לא רק שנשמע טוב יותר, אלא גם הרבה יותר משתלם על הנייר. לפני הכל, חשוב להבין את המשמעות של קרקע להשקעה בשביל לדעת מדוע זה הרבה יותר משתלם לבחור באופציה הזאת, כמו כן, צריך לקחת בחשבון כיצד עושים את זה, כלומד כיצד משקיעים בקרקע בצורה נכונה בשביל לייצר רווח משמעותי בסופו של תהליך. חשוב לומר, כח לעיתים הרווח יתחיל להיווצר רק אחרי מספר שנים ובכל זאת, עדיין, הרעיון של השקעה בקרקע יהיה הרבה יותר משתלם מאשר אופציות אחרות בעלות סיכונים ממשיים גדולים יותר.

מהי המשמעות למעשה של השקעה בקרקע?
נניח ואנחנו מוצאים מקום מסוים בו יש קרקעות אשר מוצעות למכירה. מדובר על קרקעות שניתן לבנות עליהן מבני מגורים, נכסים מסחריים ואחרים - זאת אומרת, שאם אנחנו נרכוש את הקרקע, נקבל את כל האישורים הנדרשים לצורך בנייה ללא שום מגבלות ואיסורים, אז אנחנו יכולים להציע את הקרקע למי שמחפש מקום לבנות, אנחנו יכולים למכור אותה ואנחנו יכולים להחכיר אותה לתקופה מסוימת. סביר להניח שייקח כמה שנים עד שנחזיר את ההשקעה לנו, אך ברגע שנחזיר, נוכל להתחיל לראות רווחים. מן הסתם, ככל שהקרקע יותר מבוקשת, ככל שהקרקע יותר איכותית, אז יש סיכוי שאנחנו נרוויח יותר. כמובן שהדבר גם תלוי בתנאי השוק, תלוי בעניינים שקשורים להיצע וביקוש ובמצב השוק באופן כללי.

כיצד אנחנו יכולים לבחור קרקע להשקעה?
אם אנחנו מחפשים קרקע להשקעה, הרי שאנחנו צריכים לבחון מה נכון עבורנו מבחינות שונות, כך למשל אנחנו צריכים לבחון איפה היא ממוקמת, אנחנו צריכים לבחון האם ניתן לבצע עליה פרויקטים שונים של בנייה, כמה היא עולה ומה הסיכוי לתשואה בעתיד. כדאי גם שנכיר היטב את ההיסטוריה של הקרקע, מי הבעלים שלה, מהן הזכויות של הבעלים ועוד. כל מרכיב קטן יכול להשפיע על העסקה שלנו באופן דרמטי וכל דבר קטן יכול להשפיע כך או אחרת על ההחלטה שלנו, לכאן או לכאן. נחזיר ונדגיש, מי שבוחר להשקיע בקרקע, צריך לקחת בחשבון את עלויות העסקה וכן את העובדה שמדובר בהשקעה לטווח ארוך מאוד.

  • מאפיינים