רכישת דירה היא אחת ההחלטות הכספיות הגדולות והמשמעותיות ביותר שתקבלו בחיים, אולי הגדולה והמשמעותית ביותר, במיוחד לאור מחירי הדירות בארץ בשנים האחרונות. אי לכך, טרם תחתמו על חוזה מכר כלשהו נסו להבטיח שאתם קונים נכס תקין וכשיר ללא פגמים נסתרים, נכס שמור ומתוחזק כראוי ככל האפשר.

כדי שתוכלו לנסות ולהבטיח כי תקבלו את ההחלטה המושכלת ביותר, כדאי לבצע במהלך הליך הרכישה מספר בדיקות חשובות. קחו בחשבון כי:
א. אם תבחרו לא לבצע את הבדיקות לפני הרכישה, אולי בטווח הקצר תחסכו זמן וכסף, אבל בטווח הארוך זו תהיה האחריות שלכם לממן ולתקן את אותן בעיות שלא שמתם לב אליהן לפני הרכישה.
ב. בדיקת הנכס עשויה להעניק לכם מנוף בעת המשא ומתן על מחיר הדירה. כך לדוגמא, נניח שאתם מבצעים בדיקת נזילות ומוצאים עובש מתחת לכיור המטבח. עלות התיקון של בעיה זו עשויה לרדת מערכו של הנכס, ובכך להוזיל את העסקה. כך או כך, מומלץ בהחלט לשקול את האפשרות לשכור איש מקצוע מוסמך ומנוסה שיבדוק את הדירה שאתם מעוניינים לרכוש, ויבטיח ששום תקלה או בעיה לא נעלמה מעיניכם.
 
אך לפני הכל, בדיקה אישית...
הפעם הראשונה שתקבלו הזדמנות לבדוק את הדירה שעומדת למכירה, היא כשתיכנסו אליה לראשונה, ברוב המקרים בליווי מתווך. כאשר תיכנסו פנימה לתוך הדירה, נצלו את הרגע כדי להתבונן היטב ולהתרשם מהמקום, מעבר למיקום הדירה, לפרישת החדרים או ליפי הנוף הנשקף מהחלונות. ביקור ראשוני זה, שנמשך בדרך כלל כשעה קלה, הוא הזדמנות נהדרת עבורכם לקבל תחושה כללית מהאיכות הכוללת שמציעות התכונות של הדירה. אם זה אפשרי, חזרו לדירה שנית, והפעם הביאו אתכם מישהו שיעזור לכם לבדוק את הנכס מנקודת מבט נוספת. זאת, כדי שתוכלו להבחין בסוגיות ובתקלות אפשריות שאולי התעלמתם מהם בסיור הראשון בדירה.

מה כרוך בבדיקה האישית?
השיטוט בין חדרי הנכס מאפשר לכם לקבל תחושה כוללת לגבי הדירה, כולל מה שאתם אוהבים ומה שלא. אם אתם אוהבים את התחושה שמעורר בכם הנכס, השתמשו בסיור זה כדי לבחון את חדרי הדירה מקרוב, כך בין היתר אתם יכולים:
  • לבדוק שהחלונות והדלתות נפתחים בקלות. האם הם חורקים ונתקעים או שהם נפתחים ונסגרים בקלות?
  • לחפש סימני רטיבות או עובש על הקירות ועל התקרות, בכול החדרים, לא רק בחדר האמבטיה.
  • לבדוק את השלמות המבנית של הנכס – לבדוק אם התקרה שקועה או סדוקה.
  • לבדוק את הברזים, כדי לראות אם הפועלים כיאות.
  • להתכופף ולהביט מתחת לכיורים כדי לראות את מצב הצנרת ואם היא ישנה מאוד וזקוקה להחלפה.
  • לחפש אריחי רצפה רופפים או שבורים המוסתרים מתחת לשטיח.
  • לנסות להפעיל את כל מתגי האור, ולפתוח את ארון החשמל כדי לבדוק אם מדובר במערכת ישנה מאוד שתצטרכו להחליף, או לא.
  • לחפש פגמים בקירות החיצוניים, בגג ובמרזבים.
  • להשתמש בכול החושים כדי לבדוק את הנכס, כמו: האם לדירה חודר רעש משמעותי מהכביש הסמוך? האם בדירה שורר ריח רע שמגיע ממפעל או ממכון ביוב סמוך?

 

עריכת בדיקות לפני הרכישה היא חיונית כי היא ממזערת את הסיכון להיתקל בבעיות בעתיד, והיא מעניקה לכם יתרון במו״מ עם המוכר על מחיר הדירה.

  • מאפיינים