המצב המאקרו-כלכלי בישראל בשנים האחרונות מותיר למשקיע המתוחכם מעט מאוד אופציות אטרקטיביות להשקעה - תנאי הריבית, המצב בשוק המניות והתשואות האפסיות על אגרות החוב הממשלתיות לא משאירות למשקיע שדורש מתיק ההשקעות שלו לייצר עבורו תשואה גבוהה אופציות אחרות להשקעה מלבד קניית דירה להשקעה. 

נכון, יש כאלו שאומרים ששוק הנדל"ן במדינה הגיע למיצוי אולם מסתבר שגם כיום קניית דירות להשקעה היא אחת מהאופציות הרווחיות ביותר, הן מן ההיבט הסולידי והן מבחינת התשואה. אז מדוע לדעתנו כדאי לרכוש דירה להשקעה דווקא עכשיו? הנה כמה סיבות בולטות:

הריבית הנמוכה

הריבית הנמוכה משפיע על כדאיות רכישת דירה להשקעה ביותר מאופן אחד. ראשית, העובדה שהריבית בישראל מעולם לא הייתה נמוכה יותר מובילה לכך ששמירה על הכסף באפיק סולידי בבנק היא לא באמת אופציה. מי שישים בבנק 100,000 ש"ח יתאכזב לגלות שכעבור שנה הונו מסתכם ב-102,000 ש"ח בלבד (תשואה מאכזבת לכל הדעות) אבל בעוד שהריבית הנמוכה היא גרועה למשקיעים "עצלנים" שלא יכולים להשקיע זמן בחיפוש אחר נכסים להשקעה, משקיעי נדל"ן מתוחכמים יכולים להרוויח הון בזכותה.

הריבית הנמוכה מאפשרת למשקיעים לקחת משכנתא גדולה יחסית באופן שבו שכר הדירה הנובע מהנכס יכסה את תשלומי המשכנתא ויותיר בידי המשקיע רווח חודשי קבוע וגבוה יחסית. הוצאות המימון של הנכס יורדות פלאים בגלל הריבית הנמוכה כך שגם מנקודת מבט הצופה אל הזמן הארוך, קניית דירה להשקעה בתנאים של ריבית נמוכה היא השקעה משתלמת וכדאית במיוחד. השילוב של שני הוקטורים הללו גרם לאלפי ישראלים מן המעמד הבינוני והבינוני-גבוה לרכוש דירה להשקעה בשנים האחרונות מה שגרם לעלייה חדה במחירי הדיור בארץ, לדאבונם של זוגות צעירים ומשפרי דיור אך לשמחתם הרבה של המשקיעים שהנכס שרכשו השביח את עצמו בעשרות אחוזים מבלי שאפילו נקפו אצבע.

 

בועה באחד העם?

הבורסה הישראלית לא ידעה מעולם גיאות כמו בשנים האחרונות - מחירי המניות עולים בהתמדה ואלו שיתפתו להצטרף לחגיגה דווקא עכשיו יגלו שחגיגות דינן להסתיים כאשר העדר מגיע. רכישת מניות הייתה ונותרה מסוכנת למדי בעבור המשקיע הסולידי, זה שעובד קשה וחוסך מעט על מנת להתקיים בכבוד אחרי הפרישה ורכישת מניות כאשר השוק רותח זהו צעד לא אחראי לכל הדעות בעבור משקיע מסוג זה.

 

היצע וביקוש

הכלכלה המודרנית מושתת על שני אלמנטים מרכזיים – היצע וביקוש. מחירי הנדל"ן עלו בצורה חדה הן בשל ירידה בהיצע הדירות הפנויות והן בשל עלייה חדה בביקושים (בגלל תנאי הריבית הנדירים). כיום כל הגופיים האמונים על הנושא (בנק ישראל, משרד האוצר, משרד השיכון והבינוי ועוד) מנסים לצנן את שוק הנדל"ן ולגרום לירידת מחירים אולם כל מה שהם יכולים לעשות זה לטפל בביקושים ולגרום לכך שפחות אנשים ירצו לרכוש דירה. כל זמן שמדינת ישראל (או לפחות גוש דן) תשאר מדינה צפופה עם מעט מאוד עתודות קרקע באזורי הביקוש, יהיה קשה מאוד לטפל בצד ההיצע של המשוואה ולגרום לירידת מחירים בשוק הנדל"ן, לדאבונם של זוגות צעירים ומשפרי דיור ולשמחתם של משקיעי נדל"ן ורוכשי דירות להשקעה. מכאן שבהעדר אופציות השקעה אחרות, קניית דירה להשקעה הייתה ונותרה הדרך הבטוחה ביותר להשקיע את כספי החיסכון ולהנות מסיכון נמוך ומתשואה גבוהה.


  • מאפיינים