העיר התחתית של חיפה היוותה במשך שנים רבות את מרכז העסקים בעיר והייתה מרכזה ההיסטורי מאז שנות ה-40 של המאה הקודמת. בשכונות המגורים של העיר התחתית ישנם גם דירות מגורים רבות ודייריהם נהנים מהקרבה למרכז העסקים והמסחר של חיפה. בין הבניינים העתיקים והמשוחזרים של העיר התחתית ישנן גם שפע דירות להשכרה בגדלים שונים המתאימות לסטודנטים, בודדים ומשפחות גדולות. לעומת דירות מגורים במרכז הארץ, הדירות בחיפה נהנות כמעט תמיד מנופים וכיווני אוויר רבים כאשר חלק מהנופים הנשקפים הם מהיפים שאפשר למצוא בארץ ואף בעולם. העיר התחתית שהיוותה בעבר מוקד לנכסי נדל"ן איבדה את זוהרה בעשרים השנים האחרונות, כאשר עסקים רבים העתיקו את מושבם למרכז הארץ, רחוק מהנמל, אך ערכן של דירות באזור העיר התחתית זינק בשנתיים האחרונות בעקבות גל חזרה לעיר והכרה בערך האסתטי של העיר התחתית.

על ההר או ליד הים?

ייחודה של העיר חיפה הוא במיקום יוצא הדופן בין הים התיכון, הנמל והר הכרמל ששיפוליו יורדים כמעט עד לים. מבנה גיאוגראפי כזה אינו קיים בשום עיר בארץ ולכן דירות רבות להשקעה בחיפה זוכות לאפיון מיוחד שלא ניתן למצוא במקום אחר, במיוחד לא בערי המרכז. כל אותן דירות המגורים החיפאיות זוכות ליהנות מנוף הים או מנוף הר הכרמל שזכה לכינוי "ההר הירוק כל ימות השנה". מי שמחפש דירה בחיפה למטרת מגורים, עליו רק לבחור את סוג הנוף המועדף עליו - ים תיכוני או ירוק הררי.

רומנטיזציה של שכונות...

דירות רבות בעיר שננטשו על ידי הבורגנות והוחלפו על ידי דירות בשכונות הדר העליון ובכרמל, זוכות כיום לעדנה מחודשת. בדומה לתהליך שעברה שכונת נווה צדק בתל-אביב, גם שכונות בעיר התחתית ובהדר זוכות לאכלוס מחדש של סטודנטים, אמנים ומשפחות בעלות אמצעים המחפשות יופי ייחודי ואווירה אותנטית. מחירן של דירות באזורים אלו עלה בשנים האחרונות וממשיך לעלות מכיוון שישנה כאמור מגמה של חזרה לעיר ולשכונות הרומנטיות והייחודיות שבה. דירות רבות, ששכנו בבניינים עזובים, אוכלסו על ידי סטודנטים ואומנים, כחלק מהמגמה החדשה של ראשות העיר, לאכלס את השכונות התחתיות באמנים ואנשי תרבות, אשר מפריחים את "השממה" שהייתה בהן בעבר הקרוב ולהחזיר לעיר את הנשמה והרומנטיקה.

חיפה, גם בגלל המחיר!

למרות העלייה במחירי דירות באזור, עליה של כ-30% בחלק מן המקומות, עדיים מחירן של דירות בחיפה זול יותר, לפעמים אפילו בחצי, מדירות בתל אביב ובשאר ערי המרכז. זוגות צעירים המבקשים לקנות בית או דירה בחיפה יעשו זאת ביתר קלות ובפחות עלות מזוגות במרכז הארץ, בעוד שרוכשי דירות בחיפה יקבלו את אותה הדירה בתוספת היתרונות שמציעה העיר. כיום רכישת דירות בעיר לצורכי השקעה נחשבת לקניה נבונה, כיוון שמחירי הדירות צפויים לעלות עוד, הגידול הטבעי וההגירה החיובית לעיר יוסיפו לביקוש שיש גם כך על דירות בחיפה וישפיעו גם הם על עליית מחירי הדירות.


  • מאפיינים